Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy to obok parku Wolińskiego jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce. Park położony jest pomiędzy Łebą a Rowami w odległości ok. 115 km na północny zachód od Gdańska.

 

Atrakcją parku Słowińskiego są ruchome wydmy, które w Parku Słowińskim osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i są jednymi z największych w Europie. Ogromne góry piasków przypominają do złudzenia krajobraz saharyjskich ergów. Przy odrobinie szczęścia można tu przeżyć burzę piaskową. Podobnie, jak na prawdziwej pustyni wybierając się na kilkugodzinną wędrówkę nie można zapomnieć o solidnym zapasie wody.

 

Niezwykłością Parku Słowińskiego jest bezpośrednie sąsiedztwo ruchomych piasków, bagnisk, torfowisk, jezior oraz lasów zasypywanych przez wydmy. W innych znowu miejscach wiatr odsłania martwe kikuty drzew zasypane kiedyś przez piach. Do parku warto wybrać się wczesnym rankiem, gdy nie ma jeszcze tłumu turystów. Nasze ślady na wydmie będą wtedy pierwsze…

 

Park Słowiński leży na trasie sezonowych przelotów ptaków spotkać tu można puchacza, żurawia, bociana czarnego czarnego bataliona. Zimą do parku zalatują ptaki z północy. W lesie spotkać można łosia, lisa, jenota i borsuka.

 

Nazwa parku pochodzi od Słowińców, będących grupą ludności mieszkającą nad jeziorami Gardno i Łebsko. Słowińcy sami siebie nazywali Kaszubami i posługiwali się gwarą kaszubską. Dla zainteresowanych historią tych ziem wart odwiedzenia jest skansen w Klukach, położony na wschód od Smołdziana.

 

Ze względu na niezwykłą różnorodność przyrodniczą Słowiński Park Narodowy zaliczono w 1977 roku do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

 

Posted in: Atrakcje